Marsz Powstania Warszawskiego 2023 za nami!

Marsz Powstania Warszawskiego 2023 już za nami! W tym roku marsz ponownie zgromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników, którzy mimo początkowo niesprzyjających warunków pogodowych przeszli ulicami Warszawy pod biało-czerwonymi flagami. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uczcili bohaterów tamtych sierpniowych dni 1944 roku. Wtedy to Warszawa powstała, aby przeciwstawić się niemieckiemu okupantowi. Przypominamy także, że do zachowania w pamięci tamtych wydarzeń jesteśmy zobowiązani każdego dnia a nie tylko raz do roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Chcemy także z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznych obchodów. Dziękujemy więc straży marszu, która dbała o to, aby zgromadzenie przebiegało w sposób bezpieczny oraz harcerzom Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy brali udział w kweście przeprowadzonej w trakcie marszu.

Niemieckie Zbrodnie Nierozliczone

Niemieckie Zbrodnie Nierozliczone, pod tym hasłem przeszedł tegoroczny Marsz Powstania Warszawskiego. Ma ono przypominać wszystkim Warszawiakom choć nie tylko, że Niemcy do dziś nie rozliczyli się ze swych zbrodni. Reparacje należne Polsce za zniszczenia dokonane w czasie II Wojny Światowej, za zrabowane dzieła sztuki, za wymordowanie 6 milionów polskich obywateli oraz za porwanie 200 tysięcy dzieci nigdy nie zostały wypłacone. Dziś wielu ludzi wychodzi z założenia, że nigdy tych reparacji się doczekamy. Inni nie pamiętają już z jak ogromną skalą zniszczeń i zbrodni mamy do czynienia. Dość tego! Nie możemy pozwolić na to, aby te zbrodnie pozostały zapomniane i nierozliczone.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Roty.pl

Fot. Dorothy Photo