
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz złożył zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Zamościa.
Robert Bąkiewicz w Zamościu: “oskarżam prezydenta Zwolaka” #zamość #migracja #granice
Stany-Blog-pl – 7,16 tys. subskrybentów
https://www.youtube.com/watch?v=y61MKlod4uM
Robert Bąkiewicz na X poinformował, że złożył razem „z Dariuszem Święciło i Leszkiem Tabiszewskim zawiadomienie do prokuratury na władze Zamościa! Nikt nie stoi ponad prawem. Ratusz należy do obywateli, a winni siłowego usunięcia ich z obrad poniosą konsekwencje”.
Właśnie złożyliśmy z Dariuszem Święciło i Leszkiem Tabiszewskim zawiadomienie do prokuratury na władze Zamościa! Nikt nie stoi ponad prawem. Ratusz należy do obywateli, a winni siłowego usunięcia ich z obrad poniosą konsekwencje. pic.twitter.com/SkhU54ivgJ
— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) June 25, 2026
Według Roberta Bąkiewicza „to odpowiedź na bezprawne wyrzucenie z sesji Rady Miasta (26.05.2925 r.) posła, radnych i mieszkańców. Władza przekroczyła uprawnienia wobec osób sprzeciwiających się polityce migracyjnej”.
Składamy zawiadomienie do prokuratury na władze Zamościa! To odpowiedź na bezprawne wyrzucenie z sesji Rady Miasta (26.05.2925 r.) posła, radnych i mieszkańców. Władza przekroczyła uprawnienia wobec osób sprzeciwiających się polityce migracyjnej. pic.twitter.com/zsT9w7yJH1
— Robert Bąkiewicz (@RBakiewicz) June 25, 2026
Złożenie zawiadomienia skomentował „Dziennik Wschodni” w artykule „Polityczny thriller czy odgrzewany kotlet? Bąkiewicz nasyła prokuratora na prezydenta Zamościa” autorstwa Kamila Pomorskiego.
Czytelnicy z relacji Dziennika Wschodniego dowiedzą się, że „Robert Bąkiewicz oraz lokalni działacze związani z Ruchem Obrony Granic złożyli oficjalne zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Zamościu. Doniesienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa przez najwyższych urzędników miejskich: prezydenta Zamościa Rafała Zwolaka, jego dwóch zastępców oraz Komendanta Straży Miejskiej. Aktywiści zarzucają im rażące przekroczenie uprawnień”.
Dziennik Wschodni w swoim artykule przypomniał, że „sprawa ma swój początek 26 maja 2025 roku, kiedy to w zamojskim Ratuszu trwała XVI sesja Rady Miasta. Według relacji Ruchu Obrony Granic, do eskalacji doszło podczas legalnie zarządzonej przerwy w obradach. Na salę Consulatus mieli wówczas wkroczyć uzbrojeni w środki przymusu bezpośredniego strażnicy miejscy, którzy kategorycznie nakazali wszystkim zgromadzonym opuszczenie pomieszczenia”.
Z relacji Dziennika Wschodniego wynika, że „Z sali bezprawnie i siłowo usunięto m.in. posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka, grupę radnych, mieszkańców oraz zaproszonych gości. Z budynku wyproszono także dziennikarzy stacji TV Republika. Po incydencie sala obrad została zamknięta na klucz i była pilnowana przez strażników oraz wezwane patrole Policji. […] działania te jawnie pogwałciły konstytucyjne prawo obywateli do dostępu do informacji publicznej (art. 61 Konstytucji RP) oraz przepisy ustawy o samorządzie gminnym”.
Sprawę opisał też Tygodnik Zamojski w artykule „Awantura sprzed roku wraca. Bąkiewicz składa zawiadomienie na prezydenta Zamościa. Zwolak: „To już naprawdę zrobiło się nudne”” autorstwa Jadwigi Herety.
Według Tygodnika Zamojskiego Robert Bąkiewicz „od lat budzi kontrowersje. To on w 2021 r. zagłuszał przemówienie powstańczyni Wandy Traczyk-Stawskiej, a jego publiczne wystąpienia regularnie ocierają się o mowę nienawiści”.
Komentując takie sformułowania Tygodnika Zamojskiego, warto stwierdzić, że Robert Bąkiewicz jest kontrowersyjny tylko dla lewicy i pseudo liberałów, tak jak politycy lewicy i pseudo liberałów są kontrowersyjni dla polskich patriotów. Używanie przez redakcję Tygodnika Zamojskiego sformułowania kontrowersyjny wobec polskiego patrioty stawia redakcje w pozycji lewicowej instytucji politycznej.
Warto zwrócić uwagę, że Tygodnik Zamojski pisze o tym, że Bąkiewicz miał zagłuszać panią, która 80 lat wcześniej wzięła udział w Powstaniu Warszawskim, przemilczając sytuacje, jaka miała miejsce. Ogromny więc PO za UE odbywał się na Placu Zamkowym w Warszawie. Na ogromnej scenie PO występowało bardzo wielu polityków PO, w tym i owa powstanka wspierająca tę partię. Kilkaset metrów dalej, na ulicy Podwale pod pomnikiem Kilińskiego swoją malutką pikietę przeciwko UE zorganizował Bąkiewicz. Dźwięki z tej pikiety miały być słyszalne kilkaset metrów dalej, w zupełnie innym miejscu, na wiecu PO podczas przemówień wszystkich polityków PO. Uczestnicy pikiety przeciwników UE nie mieli pojęcia, że ich malutka demonstracja jest słyszalna na ogromnym wiecu PO.
Według relacji Tygodnika Zamojskiego „podczas czwartkowej konferencji prasowej Robert Bąkiewicz poinformował, że zawiadomienie dotyczy prezydenta Rafała Zwolaka oraz jego zastępców – Marka Kudeli i Marty Pfeifer. Jak podkreślał, chodzi o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych. – Uważamy, że sytuacja, do której doszło 26 maja ubiegłego roku, to bezprawie. To przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, za co grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności – mówił. Jak przekonywał, z sali Consulatus usunięto „na bruk” mieszkańców, radnych, posła na Sejm oraz gości. – Dzisiaj czujemy się osobami pokrzywdzonymi tą decyzją. Decyzją haniebną, która chyba na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej nie miała miejsca – żeby wypędzać mieszkańców i gości z obrad Rady Miasta – stwierdził. Bąkiewicz zapowiedział, że zawiadomienie zostało złożone na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu karnego tj. przekroczenie uprawnień. – Mamy nadzieję, że w toku postępowania, które rozpocznie prokuratura, sprawa się wyjaśni i pan Zwolak poniesie odpowiedzialność. Będziemy walczyć o sprawiedliwość w Zamościu – zapowiedział. Dodał również, że – jego zdaniem – prezydent i jego zastępcy dopuścili się bezprawnej decyzji. – Wydaje się, że panu Rafałowi Zwolakowi wydaje się, iż może w tym mieście robić dokładnie to, co chce, pomijając prawo i zasady współżycia społecznego. Liczymy na to, że pan Zwolak lub wiceprezydenci poniosą za to odpowiedzialność, ponieważ mamy bardzo silne przesłanki i poszlaki wskazujące, że to oni są źródłem tej bezprawnej decyzji o pozbawieniu nas prawa do przebywania w sali Consulatus – mówił”.
Według relacji Tygodnika Zamojskiego „podczas konferencji głos zabrali również Dariusz Święciło i Leszek Tabiszewski. – W historii miasta Zamościa nie było takiej sytuacji, aby władza wyrzuciła z sali Consulatus radnych, mieszkańców, posła i zaproszonych gości. Jest to skandal, który władze miasta starają się zatuszować. Skoro same nie chcą złożyć zawiadomienia, my – jako obywatele – zrobimy to za nich – mówił Dariusz Święciło. Leszek Tabiszewski przekonywał natomiast, że zawiadomienie zostało złożone dopiero po roku, ponieważ liczył na reakcję władz miasta.
– Czekaliśmy ponad rok. Myśleliśmy, że będzie jakaś refleksja ze strony władz miejskich, ale do tej pory nic się nie wydarzyło – powiedział”.
Konferencje ROG w Zamościu zrelacjonował też portal „Zamojska 24” w artykule „Prokuratura zajmie się władzami Zamościa. Jest wniosek Roberta Bąkiewicza i działaczy ROG” autorstwa Pawła Pawlacza.
Strona Ruchu Obrony Granic
https://www.ruchobronygranic.pl/
Chętni do współpracy Ruchem Obrony Granic i z Rotami Niepodległości Roberta Bąkiewicz mogą skontaktować się za pośrednictwem maila i telefonicznie.
[email protected]
509 941 261
Walkę Rot w obronie Polski i Polaków można wesprzeć finansowo, korzystając z poniższych kont:
Darowizny w PLN: 36 1020 1055 0000 9302 0445 6612
Darowizny w USD: 26 1020 1055 0000 9102 0445 8733
Darowizny w Euro: 46 1020 1055 0000 9702 0445 8758
Wpłata tytułem: darowizna na cele stowarzyszenia
Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW
IBAN: PL26 1020 1055
0000 9102 0445 8733
Jan Bodakowski
Twoje wsparcie to inwestycja w przyszłość Polski.
Dzięki Tobie możemy organizować więcej działań, manifestacji i kampanii, które przybliżają nas do wolnej i niepodległej Polski. Dołącz do grona naszych wspierających i bądź częścią siły, która zmienia rzeczywistość. Razem osiągniemy więcej!
WSPIERAJ NAS