W Białymstoku odbyła się demonstracja polskich patriotów przeciwko imigracji. Do zebranych przemówił koordynator krajowy Ruchu Obrony Granic Paweł Kryszczak.
📍 Białystok! Wspieramy uchwałę Sejmiku Woj. Podlaskiego. Odrzucamy pakt migracyjny w całości! 🇵🇱@KryszczakPawel: Bronimy polskiej kultury, bezpieczeństwa i cywilizacji. Polska przez wieki strzegła Europy, dziś znów jesteśmy bastionem. Nie dla dyktatu!#StopPAKT #PaktMigracyjny pic.twitter.com/fXew2nHq8B
— Ruch Obrony Granic (@ROGranic) June 25, 2026
O manifestacji polskich patriotów poinformowało Polskie Radio Białystok w artykule „Wyjątkowa sytuacja w sejmiku województwa. Dwie sesje i demonstracje w tle” autorstwa Renaty Redy.
Według relacji Polskiego Radia Białystok demonstracja polskich patriotów przeciwnych imigracji „rozpoczęła się o 15:00 przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku. Zorganizowali ją: podlascy radni Prawa i Sprawiedliwości, ale też przedstawiciele Solidarności oraz Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku. Protestowali przeciwko przymusowej relokacji migrantów”.
Kontrmanifestacje zwolenników UE zorganizował Zarząd Województwa Podlaskiego – fakt organizacji demonstracji przez władze samorządowe jest kuriozalny i kojarzy się z PRL. Podczas obrad radni sejmiku przyjęli deklaracje wierności, miłości i poddania Unii Europejskiej.
Informacja o patriotycznej manifestacji znalazła się też w artykule „Gorący czwartek w Białymstoku. Dwie demonstracje i jedna pikieta, czyli ostra bitwa o pakt migracyjny!” opublikowanym na portalu „Dzień dobry Podlasie 24”.
Według lokalnego portalu ze zgromadzeń „Najliczniejsza była ta organizowana przez PiS i prawicę, mniej liczne było zgromadzenie PO i PSL. Najmniej liczne, ale za to najbarwniejsza była pikieta Konfederacji organizowana w kontrze do akcji proeuropejskiej zarządu województwa”.
Wiec polskich patriotów zorganizowało środowisko „Więzionych Internowanych Represjonowanych, PiS, NSZZ Solidarność i kluby Gazety Polskie oraz Ruchu Obrony Granic. […] Manifestujący głośno i wyraźnie wyrazili swój sprzeciw wobec unijnego paktu migracyjnego i mechanizmu przymusowej relokacji. Przemawiali posłowie PiS (Jacek Sasin, Bogumiła Olbryś, Sebastian Łukaszewicz), radni (Artur Kosicki, Bernadeta Krynicka, Paweł Wnukowski) i przedstawiciele pozostałych środowisk prawicowych. Wszyscy twardo i głośno domagali się, aby sejmik przyjął oficjalne i jasne stanowisko odrzucające unijne rozwiązania w kwestii nielegalnej imigracji. Było znacznie ponad 100 uczestników, którzy zajęli niemal całą przestrzeń przed siedzibą Urzędu. Byli sympatycy prawicy, samorządowcy z różnych miast województwa, sporo byłych kombatantów, związkowcy. Obecne były też biało-czerwony flagi, odśpiewano polski hymn”.
Według lokalnego portalu kontrmanifestacja unuijczyków „była mniejsza, ale zasilana m.in. paniami z jednego z kół gospodyń wiejskich. Też byli radni PO […], była radna PiS wicemarszałek Wiesława Burnos (obecnie stronniczka KO i PSL) oraz — jak zawsze — poseł PO Krzysztof Truskolaski wspierany przez wiceprezydenta Tomasza Klima. Poza tym grono urzędników z Urzędu Miejskiego, działacze PO zasiadający na stanowiskach dyrektorskich w urzędzie i jednostkach podległych województwu i prezydentowi Białegostoku. W sumie kilkadziesiąt osób, gdzie liczba flag unijnych dorównywała biało-czerwonym”.
Z relacji lokalnego portalu wynika, że Konfederacja i Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Pracowników zorganizowali kontr pikietę wobec unijczyków. Jej uczestnicy „byli wyposażeni w pokaźne transparenty z mocnymi anty unijnymi hasłami, ale dominowały te skierowane przeciw migrantom — zwłaszcza nielegalnym. Był też wielki transparent „NIE DLA iMIGRACJI”, który wzbudził wielkie emocje marszałka Prokryma i radnego Łukasza Nazarko, którzy protestowali przeciw przekreślonemu znakowi, który uznali za symbol religijnego związku muzułmańskiego z Suchowoli. Poza głośnymi okrzykami prawie 40-osobowej grupy Konfederatów (często zagłuszali uzbrojonych w głośniki i megafony przemawiających oficjeli z KO i PSL) były też taczki dla zarządu województwa podlaskiego, którym mieliby wyjechać, gdyby nie przyjęli stanowiska przeciwnego paktowi migracyjnemu (ostatecznie nie zostały użyte, choć Sejmik nie sprzeciwił się realizacji paktu migracyjnego). Tutaj prym wiedli liderzy podlaskiej Konfederacji: Zbigniew Kasperczuk (Ruch Narodowy), Krzysztof Makar (Nowa Nadzieja) oraz Robert Kozicki (Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Pracowników)”.






Koordynator Ruch Obrony Granic na Podlasiu Ewa Iwach w przesłanej do autora tekstu relacji z manifestacji stwierdziła, że „w czwartek 25 czerwca 2026 r. [Aktywiści] Ruchu Obrony Granic z Białegostoku był obecni podczas dwóch wydarzeń związanych ze sprzeciwem wobec paktu migracyjnego.
Pierwsza rozpoczęła się o 15:00 [pikieta] przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku. Zorganizowali ją: podlascy radni Prawa i Sprawiedliwości, brał udział były wiceminister Jacek Sasin, ale też przedstawiciele ROG, Solidarności oraz Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku. Protestowali przeciwko przymusowej relokacji migrantów. […]
Godzinę później — o 16:00, przed urzędem marszałkowskim, przy ul. Wyszyńskiego [miała miejsce demonstracja poparcia dla UE i imigracji] zorganizowana przez Zarząd Województwa Podlaskiego, specjalnie, żeby zablokować i utrudnić wstęp na Sejmik dla [polskich patriotów]. […] Gdy pozwolono [aktywistom ROG i innym patriotom] wejść na salę Sejmiku, prawie wszystkie miejsca były zajęte i [prawdziwi polscy patrioci mogli zająć] miejsca tylko stojące z tylu Sali. Młodzież Wszechpolska stanęła z przodu Sali z banerem „Nie dla migracji i stop islamizacji”. Ruch Obrony Granic miał baner ROG.
W czwartek radni debatowali nad trzema stanowiskami przygotowanymi przez opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz przez zarząd województwa. Stanowiska dotyczyły bezpieczeństwa województwa podlaskiego mieszkańców i członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz w sprawie sprzeciwu wobec paktu migracyjnego. […]”.
Strona Ruchu Obrony Granic
https://www.ruchobronygranic.pl/
Chętni do współpracy Ruchem Obrony Granic i z Rotami Niepodległości Roberta Bąkiewicz mogą skontaktować się za pośrednictwem maila i telefonicznie.
[email protected]
509 941 261
Walkę Rot w obronie Polski i Polaków można wesprzeć finansowo, korzystając z poniższych kont:
Darowizny w PLN: 36 1020 1055 0000 9302 0445 6612
Darowizny w USD: 26 1020 1055 0000 9102 0445 8733
Darowizny w Euro: 46 1020 1055 0000 9702 0445 8758
Wpłata tytułem: darowizna na cele stowarzyszenia
Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW
IBAN: PL26 1020 1055
0000 9102 0445 8733
Jan Bodakowski
Twoje wsparcie to inwestycja w przyszłość Polski.
Dzięki Tobie możemy organizować więcej działań, manifestacji i kampanii, które przybliżają nas do wolnej i niepodległej Polski. Dołącz do grona naszych wspierających i bądź częścią siły, która zmienia rzeczywistość. Razem osiągniemy więcej!
WSPIERAJ NAS