W opublikowanym na łamach portalu radia Wnet artykule „Kulisy zatrzymania Bąkiewicza w Niemczech. „Dusili mnie, a później się śmiali” (autorstwa Katarzyny Adamiak) „lider Ruchu Obrony Granic ujawnia drastyczne szczegóły interwencji, jakiej dopuściła się niemiecka policja podczas jego wizyty w stolicy Niemiec”.
W audycji radiowej będącej inspiracją dla artykułu lider ROG stwierdził, że w czasie napadu niemieckich policjantów na polskich policjantów „jeden z policjantów zakrywał mi usta, drugi wsadzał palce do nosa, inni zupełnie odcinali dostęp powietrza. Organizm sam się buntuje, bo człowiek czuje się, jakby się topił”.
Według relacji radia Wnet „w obliczu brutalnej siły i narastającej duszności polski aktywista zaczął szukać ratunku w modlitwie. Jak sam przyznaje, była to jedyna rzecz, która pozwoliła mu przetrwać najgorsze chwile i zachować zimną krew pod naporem funkcjonariuszy. […] Dramat trwał dalej w policyjnej furgonetce, gdzie funkcjonariusze umieścili zatrzymanego w nieludzkich warunkach. Jak twierdzi poszkodowany, policjanci drwili z jego fatalnego stanu fizycznego i śmiali się”.
W radiu Wnet Bąkiewicz relacjonował, że niemieccy policjanci przenieśli go „o izolatki w furgonetce, która miała wymiary 60 na 60 centymetrów. Zero miejsca, zero wymiany powietrza. Jak stawiłem opór, to dostałem tam jeszcze łomot”.
Z artykułu radia wnet można się dowiedzieć, że „lider Ruchu Obrony Granic nie zamierza zostawić tej sprawy bez [konsekwencji]. Choć polska dyplomacja w Berlinie według jego relacji nie udzieliła mu adekwatnej pomocy, Bąkiewicz zapowiada zdecydowane kroki prawne przeciwko brutalnym mundurowym. […] Mimo traumatycznych przeżyć aktywiści nie zamierzają rezygnować ze swoich planów i już teraz zapowiadają kolejny wyjazd do Berlina. Zdaniem Bąkiewicza, obnażenie brutalności niemieckich służb to potężne narzędzie w walce o prawdę historyczną”.
Audycje można odsłuchać, korzystając z poniższego linku:
https://wnet.fm/2026/06/22/kulisy-zatrzymania-bakiewicza-w-niemczech-dusili-mnie-a-pozniej-sie-smiali
zapis wideo audycji
Strona Ruchu Obrony Granic
https://www.ruchobronygranic.pl/
Chętni do współpracy Ruchem Obrony Granic i z Rotami Niepodległości Roberta Bąkiewicz mogą skontaktować się za pośrednictwem maila i telefonicznie.
[email protected]
509 941 261
Walkę Rot w obronie Polski i Polaków można wesprzeć finansowo, korzystając z poniższych kont:
Darowizny w PLN: 36 1020 1055 0000 9302 0445 6612
Darowizny w USD: 26 1020 1055 0000 9102 0445 8733
Darowizny w Euro: 46 1020 1055 0000 9702 0445 8758
Wpłata tytułem: darowizna na cele stowarzyszenia
Kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW
IBAN: PL26 1020 1055
0000 9102 0445 8733
Jan Bodakowski
Twoje wsparcie to inwestycja w przyszłość Polski.
Dzięki Tobie możemy organizować więcej działań, manifestacji i kampanii, które przybliżają nas do wolnej i niepodległej Polski. Dołącz do grona naszych wspierających i bądź częścią siły, która zmienia rzeczywistość. Razem osiągniemy więcej!
WSPIERAJ NAS