Już tylko dni dzielą nas od kolejnej edycji Marszu Niepodległości w Warszawie. Na co zwrócić uwagę, wybierając się tego dnia na dumne świętowanie polskiej niepodległości? Jakie są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania? O tym poniżej, a więcej w darmowym ebooku, który można pobrać KLIKAJĄC TUTAJ.
1. Czy muszę się wcześniej rejestrować, aby wziąć udział w Marszu?
Nie, wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana dla indywidualnych uczestników ani zorganizowanych grup. Udział w Marszu jest dobrowolny. Jeśli jednak chcesz dołączyć do sektora Armii Patriotów, zalecam rejestrację, aby otrzymać szczegółowe informacje o miejscu zbiórki i inne potrzebne informacje na bieżąco: armiapatriotow.pl
2. Czy mogę zabrać ze sobą flagi lub transparenty?
Tak, zachęcam do przynoszenia biało-czerwonych flag i patriotycznych transparentów. Organizatorzy proszą jednak o unikanie treści kontrowersyjnych, obraźliwych lub łamiących polskie prawo. Każda osoba ponosi odpowiedzialność za swoje transparenty.
3. Czy w trakcie zgromadzenia można korzystać ze środków pirotechnicznych?
Polskie prawo zabrania używania środków pirotechnicznych na zgromadzeniach, a organizatorzy zawsze apelują o ich niewykorzystywanie. Niemniej jednak co roku duża część uczestników używa ich podczas śpiewania hymnu lub w innych ważnych momentach. Pamiętaj, że każda osoba robi to na własną odpowiedzialność. Policja z reguły nie podejmuje działań w takich przypadkach, ale nie zwalnia to nikogo z odpowiedzialności za ich użycie.
4. Gdzie mogę zaparkować autobus lub samochód osobowy?
Podczas Marszu Niepodległości dostępne są dwa dogodne miejsca do zaparkowania samochodów i autokarów:
- Parking na błoniach Stadionu Narodowego
Możesz zarezerwować miejsce parkingowe online:
https://sklep.pgenarodowy.pl/rezerwacja/dostepnosc.html?idg=135
Po zaparkowaniu na błoniach Stadionu Narodowego łatwo dotrzesz na miejsce zgromadzenia pociągiem ze stacji Warszawa Stadion do stacji Warszawa Śródmieście lub metrem ze stacji Stadion Narodowy do stacji Centrum. - Plac Defilad (pod Pałacem Kultury i Nauki)
Parking na Placu Defilad znajduje się tuż obok Ronda Dmowskiego. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie:
https://pkin.pl/parking/
Po zakończeniu Marszu możesz wrócić do pojazdu korzystając z pociągu lub metra.
Pamiętaj, że tego dnia mogą wystąpić ograniczenia w ruchu tramwajowym i autobusowym.
5. W jakie miejsce i na jakiej stacji lub dworcu wysiąść, żebym miał najbliżej do początku zgromadzenia?
Optymalnym miejscem do wysiadki, jeśli korzystasz z pociągu, są:
- Dworzec Centralny. Stąd masz kilkaset metrów do miejsca zgromadzenia, które możesz spokojnie przejść spacerem w około 10 minut.
- Stacja Warszawa Śródmieście. Jeśli dojeżdżasz pociągiem podmiejskim, wysiądź na tej stacji. Stamtąd masz już 100-200 metrów do rozpoczęcia zgromadzenia.
Jeśli dojeżdżasz autobusem i zatrzymujesz się na Dworcu Warszawa Zachodnia, możesz dojechać z tego miejsca pociągiem do stacji Warszawa Śródmieście. Natomiast jeśli zatrzymujesz się autobusem na Dworcu Wschodnim, dojedź pociągiem podmiejskim do Warszawy Śródmieście.
6. Czy podczas Marszu będą dostępne punkty medyczne?
Tak, z doświadczenia wiem, że organizatorzy zapewniają obecność służb medycznych na trasie Marszu oraz w miejscach rozpoczęcia i zakończenia zgromadzenia. W razie potrzeby możesz zwrócić się o pomoc do ratowników lub służb porządkowych. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą niezbędne leki.
7. Czy mogę wziąć udział w Marszu z dziećmi?
Oczywiście, Marsz Niepodległości jest wydarzeniem rodzinnym. Wzięcie w nim udziału z dziećmi to wspaniała okazja do wspólnego celebrowania patriotyzmu. Proszę jednak o zachowanie szczególnej ostrożności i opieki nad najmłodszymi. Pamiętaj, że odpowiedzialność za dzieci spoczywa na rodzicach.
8. Czy podczas Marszu będą dostępne toalety?
Tak, organizatorzy co roku zapewniają toalety przenośne w strategicznych punktach trasy Marszu, m.in. w okolicach Ronda Dmowskiego i na błoniach Stadionu Narodowego. Zalecam jednak, aby zadbać o swoje potrzeby fizjologiczne przed Marszem.
9. Czy mogę dołączyć do Marszu w dowolnym momencie trasy?
Tak, możesz dołączyć do Marszu w dowolnym punkcie trasy. Możesz też opuścić Marsz w każdej chwili. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.
10. Jak mogę wesprzeć Armię Patriotów na Marszu Niepodległości?
Wspieranie Armii Patriotów jest proste:
- Dołącz do nas podczas Marszu. Twoje uczestnictwo to najważniejsze wsparcie – zapisz się tu: https://armiapatriotow.pl
- Wesprzyj finansowo. Darowizny można przekazywać za pośrednictwem strony https://roty.pl/wsparcie/
- Zaangażuj się jako wolontariusz. Każda pomoc w organizacji jest na wagę złota. Zapisz się już teraz: https://armiapatriotow.pl/wolontariat
- Promuj inicjatywę – Udostępniaj informacje o Armii Patriotów w mediach społecznościowych.
11. Jakie środki bezpieczeństwa są przewidziane podczas Marszu?
Bezpieczeństwo uczestników jest dla organizatorów priorytetem. Współpracują oni z odpowiednimi służbami i posiadają własne służby porządkowe i medyczne. Zalecam stosowanie się do komunikatów organizatorów i służb porządkowych oraz zachowanie rozwagi i odpowiedzialności.
12. Czy podczas Marszu będą dostępne punkty gastronomiczne?
Na Błoniach Stadionu Narodowego będą dostępne strefy gastronomiczne. Zalecam jednak zabranie ze sobą suchego prowiantu, batonów, wody i termosu z ciepłą herbatą lub kawą.
13. Czy mogę przynieść sprzęt nagłaśniający lub instrumenty muzyczne?
Zazwyczaj organizatorzy proszą o powstrzymanie się od przynoszenia sprzętu nagłaśniającego, aby uniknąć zakłóceń. Instrumenty muzyczne są dozwolone, ale zalecam ich używania w sposób, który nie zakłóci przebiegu Marszu.
14. Co zrobić, gdy dostrzegam prowokację i jak na nią reagować?
W przypadku dostrzeżenia prowokacji, staraj się ją dokumentować, nagrywając wideo na telefonie, zwłaszcza twarze i sylwetki osób za nią odpowiedzialnych. Informuj służby porządkowe lub, jeśli to niemożliwe, przekaż nagrania organizatorom już po tym wydarzeniu. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak ważne dowody w sprawie potrafimy zgromadzić. Pamiętaj też, że sama gotowość dokumentowania takich wydarzeń powoduje, że osoby, które chcą przekroczyć prawo, dokonać prowokacji wycofują się ze swoich niecnych czynów.
15. Co zrobić, gdy zobaczę nieadekwatne zachowanie policji?
Jeśli zauważysz nieadekwatne zachowanie policji, nagrywaj je na telefonie, zwracając uwagę na twarze, stopnie i emblematy funkcjonariuszy. W przypadku użycia środków przymusu bezpośredniego, staraj się spokojnie oddalić z miejsca, unikając paniki. Zalecam zabranie chusteczek neutralizujących gaz pieprzowy.
16. Co zrobić, jeśli zgubię się z członkami rodziny lub przyjaciółmi?
Nie panikuj. Wiedz, że telefony komórkowe mogą nie działać z powodu przeciążenia sieci. Ustalcie wcześniej miejsce spotkania na wypadek zgubienia się. Polecam zaopatrzenie dzieci w karteczki z numerem telefonu do rodziców i podstawowymi danymi kontaktowymi.
17. Czy muszę mieć ze sobą dowód osobisty?
Polskie prawo nie nakłada obowiązku noszenia dowodu osobistego, ale zalecam jego posiadanie lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być pomocne w razie podjęcia legitymowania przez policję.
18. Jak zachować się podczas interwencji służb medycznych?
Gdy służby medyczne interweniują w tłumie, pomóż utworzyć korytarz życia, przesuwając się na bok, aby umożliwić karetkę dostęp do potrzebujących. Jeśli widzisz osobę potrzebującą pomocy, zgłoś to najbliższemu ratownikowi lub służbom porządkowym. Pamiętaj, że ostateczne słowo ma zawsze straż organizatora lub służby państwowe i im trzeba się podporządkować.
Podsumowanie
Pamiętaj, że ostateczne decyzje dotyczące przebiegu Marszu Niepodległości podejmują organizatorzy oraz służby państwowe nadzorujące zgromadzenie.
KLINIJ TUTAJ i pobierz darmowego ebooka o Marszu Niepodległości, aby dowiedzieć się więcej!
Twoje wsparcie to inwestycja w przyszłość Polski.
Dzięki Tobie możemy organizować więcej działań, manifestacji i kampanii, które przybliżają nas do wolnej i niepodległej Polski. Dołącz do grona naszych wspierających i bądź częścią siły, która zmienia rzeczywistość. Razem osiągniemy więcej!
WSPIERAJ NAS