Spotkanie z prof. A. Nalaskowskim w Toruniu

View Calendar
2020-09-10 17:30 - 19:30
Centrum Dialogu
Address: plac Frelichowskiego 1, Toruń

Zapraszamy na spotkanie otwarte z prof. zw. dr hab. Aleksandrem Nalaskowskim oraz Robertem Bąkiewiczem, które odbędzie się w Centrum Dialogu w Toruniu.

Termin: 10 września, godz. 17:30-19:30          

 

Profesor Aleksander Nalaskowski ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1990 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, na podstawie dorobku naukowego oraz rozpraw Ścieżki edukacyjne i losy życiowe twórczych trzydziestolatków. Studium z wykorzystaniem badań podłużnych. Społeczne uwarunkowania twórczego rozwoju jednostki. Stanowisko profesora nadzwyczajnego objął w 1994 roku. Tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych odebrał w 1998 roku. W 2003 roku został profesorem zwyczajnym.

W latach 1996–2007 był dyrektorem Instytutu Pedagogiki UMK w Toruniu, a po jego przekształceniu w Wydział Nauk Pedagogicznych, przez dwie kadencje pierwszym dziekanem tej jednostki. Dwukrotnie wybrany do pełnienia tej funkcji jednogłośnie. W latach 1998–2007 był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

Zajmuje się głównie pedagogiką ogólną, teorią szkoły, teoriami rozwoju człowieka ze szczególnym uwzględnieniem dzieciństwa. Jest autorem koncepcji pedagogii źródeł. Wypromował 16 doktorów. Brał udział w ok. 100 przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Opublikował 23 książki i ponad 100 artykułów. Tłumaczenia jego prac ukazały się m.in. w Australii, Rosji, Bułgarii, Ukrainie, Anglii, Słowacji, Izraelu, Meksyku. W 1989 roku założył eksperymentalne liceum ogólnokształcące „Szkoła Laboratorium” (wcześniej „Poltech”), którego został dyrektorem.

W październiku 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2016 roku wszedł do Rady Narodowego Kongresu Nauki.

W 2019 roku Nalaskowski został zawieszony za felieton nazywający osoby LGBT gwałcicielami, jednak sprawa została umorzona. Aleksander Nalaskowski odniósł się obszernie do tej sytuacji w książce "Wielkie Zatrzymanie. Co się stało z ludźmi?", która ukazała się w czerwcu 2020 roku nakładem wydawnictwa Biały Kruk. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Nalaskowski)