Wrocławskie obchody „Krwawej Niedzieli”

11 lipca we Wrocławiu odbyły się społeczne obchody ku czci ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Kresach zorganizowane przez patriotyczne organizacje pozarządowe.

11 lipiec 1943 r. to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii polskiej. Była to tzw. krwawa niedziela, w trakcie której w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach oraz na innych obywatelach polskich narodowości ormiańskiej, czeskiej, rosyjskiej, a także na Ukraińcach, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu.  Ta symboliczna data – 11 lipiec 1943 r. – stała się znakiem identyfikacyjnym rzezi dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów  i Ukraińską Powstańczą Armię  w Małopolsce Wschodniej, gdzie 17 września  1939 r. rozpoczęły się masowe mordy  i na Wołyniu, gdzie w 1943 r. nastąpiło apogeum ukraińskiego ludobójstwa.  W latach 1939-1947 zostało wymordowanych ok. 200 tys. Polaków.

Aby uczcić pamięć ofiar ukraińskiego ludobójstwa we Wrocławiu patriotyczne organizacje pozarządowe zorganizowały konferencję popularnonaukową i marsz pamięci.

Na konferencji popularnonaukowej z referatami wystąpili: Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, świadek historii, który wygłosił prelekcję „Zanim nastąpił Wołyń” oraz Halszka Bielecka – działaczka społeczna, która opowiedziała o „Tragedii Wołynia” i Szymon Cybulski, który przypomniał wydarzenia „krwawej niedzieli”.

Po konferencji ulicami Wrocławia przeszedł Marsz Pamięci. Przy dźwiękach piosenek kresowych uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa. Tam przedstawiciele organizacji złożyli kwiaty, zapalili znicze i odśpiewali Rotę oraz hymn narodowy.

W trakcie Marszu uczestnicy zatrzymali się pod gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, aby przypomnieć władzom uczelni, kim był Andrzej Szeptycki. W 2018 roku władze uczelni wywiesiły tablicę poświęconą tej postaci, która do tej pory hańbi wnętrze Uniwersytetu.

W ramach obchodów odbył się także w poniedziałek wieczór poezji kresowej „Ciszo milcz, bólu mów”.

Wydarzenia zostały przygotowane przez:
Roty Marszu Niepodległości , Straż Narodową, Narodowe Forum Kresowe,  Akademię Patriotów, Młodzież Wszechpolską, Ruch Narodowy, Obóz Narodowo-Radykalny, TG Sokół Wrocław, Pobudkę Wrocław, OWP Sekcję Narodową Szczerbiec, Stowarzyszenie – Suwerenność, Pamięć, Tożsamość.