81 rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

W 81 rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz nasi reprezentanci pojechali do Oświęcimia i oddali cześć Polakom pomordowanym i więzionym w KL Auschwitz.

W Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady nasi reprezentanci pojechali do KL Auschwitz, aby oddać cześć Polakom pomordowanym i prześladowanym w trakcie II wojny światowej.

Wspólnie z przedstawicielami Marszu Niepodległości i Straży Narodowej zostały złożone wieńce i odśpiewano „Rotę”.

Data 14 czerwca 1940 r. uznawana jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Obecnie obchodzona jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W dniu 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

Nasi działacze w różnych miastach w Polsce składali w ten dzień kwiaty na pomnikach ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i modlili się za wszystkich pomordowanych rodaków w trakcie II wojny światowej.